Kuvassa näkyy lähikuvassa punaisesta villaneuloksesta ommellut naisten lapaset. Materiaali on tiivistä ja huopamaista, ja lapasen saumalinja kulkee selkeästi sivua pitkin. Taustalla on talvinen maisema, jossa näkyy jäätä ja lunta, mikä korostaa lapasten käyttötarkoitusta kylmissä olosuhteissa. Kuva välittää käsityön lämpöä, käytännöllisyyttä ja talvista rauhaa.
käsityö

Lämpimät naisten villalapaset kierrätetystä villaneuloksesta Uusi

Muistin juuri aamulla Turun navakasssa tuulessa että talven tuiskuissa tulee helposti haaveiltua lämpimistä kintaista autoa lumen alta kaivaessa. Viime vuosina suomalaisia on villinnyt neulontabuumi – puikot kilisevät kahviloissa ja olohuoneissa, sekä peukalokiilat syntyvät vauhdilla. Silti jokaisella meistä käsityöihmisistä ei ole aina aikaa tai kärsivällisyyttä neuloa tumppuja viidellä puikolla. Muistan eräänä talvena pohtineeni, voisiko lapasen tehdä toisella tavalla. Silloin löysin vanhasta käsityökirjasta 1900‑luvun alun ompeluohjeen, jossa lapaset ommellaan villakankaasta. Jo pelkkä ajatus innosti: mitenkähän tämä toimisi tänään?

Vanhasta kaavasta syntyvät modernit villalapaset

Kaavan nerokkuus piilee siinä, että lapanen syntyy yhdestä ainoasta kappaleesta, kahdella ompeleella. Kaava on yllättävän monipuolinen – vaihtamalla villakankaan ohueksi puuvillatrikooksi saat ohuet kevätlapaset, suurentamalla kaavaa taas muhkeat kintaat kovinkiin pakkasiin. Ennen kuin huomasinkaan, olin ommellut useita pareja ystäville ja sukulaisille. Yhden setin, tein niin, että annoin lahjaksi kitin, jossa oli kaava, materiaalit ja lahjansaajan riemuksi jäi lapasten kokoaminen ohjeiden mukaan.

Näihin kintaisiin liittyy monia tarinoita. Yhdet ompelin kiireisenä joulun alla, kun elämä tuntui olevan jatkuvaa tasapainoilua työn, opiskelun ja kodin välillä. Oli lohdullista huomata, että pieni käsin ompeluhetki rauhoitti mieleni ja auttoi priorisoimaan – aivan kuten olen aiemmin pohtinut etäopiskelun ja työn yhteensovittamisesta (KLIK). Toiset lapaset syntyivät mökillä, missä työn paineet saivat väistyä ja luminen maisema tarjosi tilaa hengittää. Käsityötahti hidastui ja se tuntui hyvältä. Kolmannet voisi tehdä vaikka siitä pesussa kutistuneessa villapaidasta yhdessä baskerin kanssa.

Kuvassa näkyy käsintehdyt naisten villalapaset, jotka on ommeltu punaisesta villaneuloksesta. Lapaset ovat yksinkertaisen muotoiset ja saumalinja kulkee lapasen sivua pitkin. Yläpuolella näkyy ruskea huopahattu, jonka reunassa on punainen koriste. Materiaalien karhea ja lämmin pinta korostuu lähikuvassa, ja kokonaisuus viestii käsityön rauhallisuutta, käytännöllisyyttä ja talvista lämpöä.
Käsintehdyt naisten villalapaset. Käytin materiaalina asiakasprojekstista ylijäänyttä leikkuujätettä.


Kun kirjoitan tästä kaavasta nyt vuosia myöhemmin, ajattelen edelleen sen kekseliäisyyttä ja ajattomuutta. Mikä parasta, lapasten kaava on edelleen saatavilla ilmaisena ja se on helppo muokata omiin tarpeisiin. Jos kaipaat käsityövitamiinia arjen keskelle, suosittelen kokeilemaan näitä nopeasti syntyviä villalapasia. Ne lämmittävät paitsi sormia, myös mieltä.

Linkki alkuperäiseen ohjeeseen vuodelta 2021 Mainos ApuSylvi & Omin mitoin Lämpimät naisten lapaset villaneuloksesta ompeluohje ja ilmainen PDF-kaava

Linkki alkuperäiseen ohjeeseen vuodelta 2022 Mainos @ominmitoin Naisten baskeri villaneuloksesta ompeluohje ja ilmainen kaava kanssa,

Leave a Reply

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *